After sweeping the World Cup, going to the European

with great taste in the mouth of the historical Olympic Sprint World Championship Lived on the track of Lake Banook in Halifax (Canada)The competition doesn’t give up and Spanish canoeing sets its sights MunichWhere European Championship 2022, Which promises strong emotions and many medal options.

Participates in meeting with Spain 42 athletes who will try to improve on the results achieved last year at the XXII European Championships in Poznawhere did we go 6th in medal tally after adding Two gold (C1 200 and C2 200) and one silver (K2 1000 women).

In fact, at the Munich event they will be present. 14 paddlers fighting in Canada, Including five medalists: María Corbera, silver in the C1 200 and bronze in the C1 5000, Paco Cubelos, bronze in the K1 5000 and three of the gold components of the C4 500, Adrian Ciero, Joan Moreno and Pablo Grana. In addition, they will participate six paracanoe paddlers that such good feelings left us in Canada, where Juan Valle was declared the world champion in the KL3 200.

loss European Championship Munich 2022 A total of nine European Championships (athletics, cycling, triathlon, climbing, beach volleyball, table tennis, rowing, gymnastics and canoeing) will be included with the Bavarian city being the center of attention for European sport during the eleven days of the championships. Canoeing won’t start until August 18 and will end on Sunday, 21.

our game will be in test Munich Olympic Regatta Center, a sports complex that was the venue for canoeing at the 1972 Munich Olympics and has been remodeled for the occasion. in track a. Is Total length of 2,235 meters and nine lanes. An ideal place where 6. more than50 paddlers from 45 countries will be at stake for the 41st European Champion title.

Full list of Spanish paddlers in the European Championships, the club they belong to and the event they compete in:

men’s kayaking

Adrienne Del Roe Casarubios (Aranjuez Canoeing School Club) – K1 500

AITOR GORROTXATEGI SUSPERREGI (CLUB SOCIEDAD DEPORTIVA SANTIAGOTARRAK) – K1 1000

Walter Bouzan Sanchez (EL Sela Basic Canoeing Sports Club) – K1 5000

Cristian Toro Carballo (Lugo River Club) – K2 200

Carlos Garrot Ballestero (Durious Sports Club – Kayak Zamora) – K2 200

Juan Orios Mathieu (Real Covadonga Culture Group) – K2

PELAYO ROZA FONTCIELLA (Lugo River Club) – K2 500

IÑIGO PEÑA (ITXAS-GAIN ZUMIAI UROLA SEA-ADAR CANAGO CLUB) – K2 1000

Francisco Cubalos Sánchez (UCAM Canoeing) – K2 1000

Haro’s Lazarus Lopez (Youcam Piragus) – K4

IÑIGO PEÑA (ITXAS-GAIN ZUMIAI UROLA ITSAS-ADAR CANAGO CLUB) – K4 500

Cristian Toro Carballo (Lugo River Club) – K4 500

Carlos Garrot Ballestero (Durious Sports Club – Kayak Zamora) -K4 500

Pedro Vazquez Lenin (Tudence Kayak Club) – K4 1000

ROI RODRÍGUEZ HUERTAS (MAR RIA DE ALDÁN-GANDIN CLUB) – K4 1000

IÑIGO PEÑA (ITXAS-GAIN ZUMIAI UROLA SEA-ADAR CANAGO CLUB) – K4 1000

FRANCISCO CUBElos Sánchez (UCAM PIRAGÜISM) -K4 1000.

male canoe

Pablo Graa Alonso (Real Club Nautico Rodera de Congas) – C1 200

Pablo Martínez Estevez (Sevilla Yacht Club) – C1 500

Ignacio Calvo Moya (Aranjuez Canoeing School Club) – C1 1000

Diego Romero Fraga (Club CMDC Brogan do Grove) – C1 5000

Alfonso Benavides López de Ayala (UKM Canoeing) -C2 200

Antoine Segura Jimeno (Real Club Nautico Porte de Polenca) – C2 200

Adrienne Cierro Barreiro (POIO Canoeing School Club) – C2500

Joan Antoine Moreno Bennasar (Real Club Nautique Porte de Polenca) – C2 500

women’s kayaking

Lara Feizu Perez (Club Kayak Today) – K1 200

Alicia Heredia vila (The Original Marine Club of Palma) – K1 500

ISABEL CONTRERAS RODRÍGUEZ (Club the Dolphins of Ceuta) – K1 1000

Eva Barrios Marcos (Club Deportivo Durius – Kayak Zamora) – K1 5000

Estefania Fernández González (Club Polideportivo Euxtanum Merida) – K2 500

Laura Pedruelo Toribio (Club Deportivo Durias – Kayak Zamora) – K2 500

BEGOÑA LAZKANO GUIMERANS (Club Donostia Kayak) – K2 1000

Laia Pelach’s Masana (Bainol’s Swimming Club) – K2 1000

Barbara Pardo Mas (Antela Canoeing Rock) – K4 500

Karla Korus (Syrian Piragus Club) – K4 500

Elisa Zapata Gennaro (Aranjuez Canoeing School Club) – K4 500

Mariam Vega Manrique (The Real Covadonga Culture Group) – K4

lady canoe

ANTIA JACOME COUTO (ESC. PIRAGÜISMO CIUDAD DE Pontevedra) – C1 200

María Corbera Muzoz (Piragismo School Club Aranjuez) -C1 500

María Corbera Muzoz (Piragismo School Club Aranjuez) -C1 5000

ANTIA JACOME COUTO (ESC. PIRAGÜISMO CIUDAD DE Pontevedra) -C2 200

María Corbera Muzoz (Piragismo School Club Aranjuez) – C2 200

Anti Romero Oril (Canoeing Club Rias Baixas-Boero) – C2500

Christina Southello Gonzalez (Club Kayak Todays) – C2 500

paracanoe

Adrian Castao Fortezza (Real Club Nutico de Palma) – KL1 200

Juan Antonio Valle Gallardo (IUXTANAM MERIDA SPORTS CLUB) – KL3

INES FELIPE VIDIGAL (CLUB PIRAGÜISMO BADAJOZ) – KL2 200

Higinio Rivero Fernández (Club Deportivo Piraguismo de Plantagea) – VL2 200

Javier Reza Muoz (Sevilla Yacht Club) – VL3 200

Adrian Mosquito Rial (Club Piraguismo Rias Baixas-Boiro) – VL3 200

Subscribe

Get the best of Newspaper delivered to your inbox daily

Most Viewed

Related Stories