Wednesday, December 1, 2021

Class 5A Texas High School Football Playoff Pairs

Class 5A Texas High School Football Playoff Pairings, provided by Dave Campbell’s Texas Football Magazine and texasfootball.com and distributed by The Associated Press.

Class 5A Division I

Region I

EP Chapin (8-2) vs Amarillo Caprock (4-6), at 7 p.m. Friday at Mackie Stadium in El Paso

Mansfield Summit (7-3) vs Aizawl (8-2), Friday at 7pm at Newsom Stadium in Mansfield

Lubbock Coronado (6-4) vs EP Bel Air (2-8), Thursday at 6 p.m. at Lore Field in Lubbock

White Settlement Brewers (8-2) vs Midlothian (6-4), Friday at 7 p.m. at Brewer Bears Stadium in Fort Worth

Justin Northwest (7-3) vs Burlson Centennial (4-6), Friday at 7PM at Justin’s Northwest ISD Stadium

Amarillo Tascosa (8-2) vs EP El Dorado (4-6), Friday at 6pm at Bivins Stadium in Amarillo

Collieville Heritage (9-1) vs Abilene Cooper (6-4), Friday at 7 p.m. at Mustang-Panther Stadium in Grapevine

EP Del Valle (7-3) vs Amarillo (8-2), Friday at 7 p.m. at Conquest Stadium in El Paso

Region II

Denton Ryan (9-1) vs Dallas White (6-4) Thursday at 7 p.m. at Collins Stadium in Denton

Magnolia West (9-1) vs. Tyler (6-4) at Mustang Stadium in Magnolia at 7 p.m. Friday

Lancaster (9-1) vs Frisco Ready (5-5), Friday at 7:30 pm at Humphrey Tiger Stadium in Lancaster

Longview (7-3) vs Magnolia (7-3), Friday at 7 p.m. at Lobo Stadium in Longview

Dallas Highland Park (9-1) vs. New Kenny (7-3) at University Park’s Highlander Stadium on Friday at 7:30 p.m.

Dallas Wilson (8-2) vs. Frisco Wakeland (7-2), Friday at 7 p.m. Dallas Forester Field

College Station (10-0) vs McKinney North (5-5), Friday at 7 p.m. at Cougar Field in College Station

Frisco Lone Star (8-2) vs. Dallas Adams (8-2), Thursday at 7 p.m. at Ford Center in Frisco

Area III

Friendswood (8-2) vs. Angleton (7-3) Friday at 7PM at Winston Stadium in Friendswood

Buda Johnson (9-1) vs Cedar Park (5-5) at Shelton Stadium in Buda, Friday at 7 p.m.

Katy Peto (9-1) vs. Galveston Ball (5-5), Thursday at 6 p.m. at Katy’s Legacy Stadium

Manor (8-2) vs Seguin (6-4), Thursday at 7 p.m. at Manor’s Mustang Stadium

Pflugerville Weiss (9-1) vs. SA Veterans Memorial (6-4), Thursday at 7 p.m. at The Pflugerville’s Pflugerville

Manwell (8-2) vs Beaumont United (4-6) at Alwyn Memorial Stadium on Friday at 7 p.m.

Dripping Springs (10-0) vs Georgetown (5-5), Thursday at 7:30 PM at Dripping Springs Tiger Stadium

Port Arthur Memorial (8-2) vs Fort Bend Hightower (8-2), Friday at 7 PM at Port Arthur Memorial Stadium

Area IV

SA Highlands (6-4) vs. Eagle Pass Winn (5-5), at 7 p.m. Friday at Alamo Stadium in San Antonio

McLain Rowe (7-3) vs CC Dough Bluff (8-2), at McLain’s Memorial Stadium on Friday at 7:30 p.m.

SA Southwest Legacy (9-1) vs SA Brackenridge (6-4) at von Ormy’s Southwest Legacy Stadium on Friday at 7 p.m.

Gregory-Portland (7-3) vs McLain (8-2), Friday at 7 p.m. at Akins Wildcat Stadium in Portland

CC Veterans Memorial (9-1) vs. Brownsville Veterans Memorial (7-3) at 7:30 p.m. Friday at Buccaneer Stadium in Corpus Christi

SA Southwest (7-3) vs SA Kennedy (7-3) at Southwest Dragon Stadium in San Antonio, Thursday at 7 p.m.

McLain Memorial (9-1) vs Victoria West (6-4) at McLain Memorial Stadium on Thursday at 7 pm

SA Lanier (8-2) vs SA Southside (5-5), Saturday at 2 p.m. at Alamo Stadium in San Antonio

Read Also:  Cambi will remain Texas Tech OC for new coach McGuire. NWN News

___

Class 5A Division II

Region I

Canutillo (9-1) vs EP Jefferson (6-4), Friday at 8 p.m. at Lowenberg Stadium in Canutillo

FW Wyatt (7-3) vs Canyon Randall (5-5) at Clark Stadium in Fort Worth Thursday at 5:30 p.m.

EP Andres (8-2) vs EP Yslet (4-6), at Sepkowitz Stadium in El Paso, Thursday at 7:30 p.m.

WF Ryder (9-1) vs Carrollton Creekview (6-4), Friday at 7 p.m. at Wichita Falls Memorial Stadium

Lubbock Cooper (9-1) vs FW Southwest (4-5), Thursday at 7 p.m. at Pirates Stadium in Lubbock

EP Austin (7-3) vs EP Parkland (3-7), Thursday at 8 p.m. at Mackie Stadium in El Paso

Grapevine (8-2) vs Wichita Falls (3-7), Thursday at 7 p.m. at Mustang-Panther Stadium in Grapevine

Clint Horizon (5-5) vs EP Burgess (7-3) at Mustang Stadium in El Paso, Friday at 8 p.m.

Region II

Aledo (10-0) vs. Dallas Hillcrest (7-3), Thursday at 7 p.m. at Bearcats Stadium in Aledo

Forni (7-3) vs Frisco Liberty (9-1), 7:30 p.m. Friday at Forni’s Citibank Stadium

Dallas South Oak Cliff (8-1) vs. Everman (6-4), Thursday at 7 p.m. at Kincaid Stadium in Dallas

Frisco (9-1) vs. Royce City (8-2), Friday at 7 p.m. at Ford Center in Frisco

Lucas Lovejoy (9-1) vs Crandall (6-4), Friday at 7 p.m. at Lucas Leopard Stadium

Mesquite Poteet (8-2) vs Burlson (7-3), Friday at 7 p.m. at Hanabi Stadium in Mesquite

Ennis (10-0) vs Dennison (7-3), at 7:30 p.m. Friday at Ennis Lions Memorial Stadium

Mansfield Timberview (6-4) vs. Dallas Kimball (6-3) at Anderson Stadium in Mansfield, Friday at 7:30 p.m.

Area III

Texarkana Texas (9-0) vs Fulshear (5-5), Thursday at 7 p.m. at Tiger Stadium in Texarkana

Texas City (9-1) vs. Houston Sterling (6-4), at 7:30 p.m. Friday at Stingery Stadium in Texas City

Montgomery (10-0) vs. Nacogdoches (3-7), Friday at 7 p.m. at Montgomery ISD Stadium in Montgomery

Galena Park (8-2) vs Port Neches-Groves (6-4) at Galena Park ISD Stadium in Galena Park, Friday at 7:30 pm

Fort Bend Marshall (10-0) vs Mont Belvieu at Barbers Hill (5-5), Friday at 7 p.m. at Sugar Lands Hall Stadium

College Station A&M Consolidated (8-2) vs Mount Pleasant (4-5), Friday at 7 p.m. at Tiger Stadium in College Station

Crosby (8-2) vs Houston Madison (6-4), Thursday at 7 p.m. at Crosby’s Cougar Stadium

Marshall (7-3) vs Brian Rudder (6-3), 7:30 p.m. Friday at Maverick Stadium in Marshall

Area IV

Leander Rouse (9-1) vs. Austin Travis (3-4) at Leanders Bible Stadium on Friday at 7 p.m.

Mission Sherryland (8-2) vs. Floresville (8-2) at Thompson Stadium in Mission Friday at 7 p.m.

Liberty Hill (8-2) vs Bastrop (4-6) at Panther Stadium in Liberty Hill, Friday at 7:30 p.m.

Bourne champions (8-2) vs Mercedes (9-1), at Bourne’s Bourne ISD Stadium on Friday at 7pm

SA Alamo Heights (10-0) vs. AdCouch-Elsa (5-5), Friday at 7 p.m. at Alamo Heights Orem Stadium

Austin McCallum (7-3) vs Leander Glenn (5-5), Friday at 7 p.m. at Austin House Park Stadium

Mission Veterans Memorial (7-3) vs Castroville Medina Valley (3-7), Friday at 7:30 p.m. at LaPrede Stadium in Donna

Brenham (7-3) vs Marble Falls (7-3), at 7:30 p.m. Friday at Cube Stadium in Brenham

.

Nation World News Deskhttps://nationworldnews.com
Nation World News is the fastest emerging news website covering all the latest news, world’s top stories, science news entertainment sports cricket’s latest discoveries, new technology gadgets, politics news, and more.
Latest news
Related news
- Advertisement -