Wednesday, December 8, 2021

Girls Volleyball: California Regional Playoffs

VOLLEYBALL FOR GIRLS

SOUTH CALIFORNIA REGIONAL

OPEN OFFICE

Regional Quarterfinals, Wednesday, 18.00

# 8 Village Christian at # 1 Marymount

# 5 Vista Murrieta in # 4 Mira Costa

# 6 Karlovy Vary, La Costa Canyon, # 3 Mater Dei

# 7 Lakewood at San Diego Cathedral # 2

Notes: Regional Semifinals, Saturday 6:00 pm; regional final, November 16, 18:00

SECTION I

First round, Tuesday, 18.00

# 1 Sierra Canyon, bye

No. 9 San Clemente in No. 8 Visalia Central Valley Christian

# 12 Palos Verdes in # 5 San Diego, San Marcos County

No. 13 La Salle at No. 4 Chula Vista Eastlake

# 14 San Diego Westview, # 3 Harvard Westlake

# 11 Huntington Beach at # 6 San Diego Torrey Pines

# 10 Aliso Nigel in # 7 La Jolla Bishop’s

# 15 Ranch San Diego Scripps, # 2 Redondo

DIVISION II

First round, Tuesday, 18.00

# 1 Karlovy Vary, bye

No. 9 San Diego del Norte to No. 8 Venice

# 12 Alemani in # 5 El Toro

# 13 Oaks Christian in # 4 Tesoro

# 14 Chaminade at # 3 Beckman

# 11 Newport Harbor at # 6 Mission Viejo

# 10 Etivanda and # 7 on the shores of Lake El Capitan

# 15 Granada Hills at # 2 San Diego Rancho Bernardo

SECTION III

First round, Tuesday, 18.00

# 16 South Hills at Ranch # 1 Chula Vista Otai

# 9 Oxnard at # 8 Palisades

# 12 Santa Barbara at # 5 Chino Hills

# 13 Chula Vista Bonita Vista in # 4 Torrance

# 14 El Rancho at # 3 San Diego Parker

# 11 Kerman in # 6 Mayfield

No. 10 El Camino Real in Bakersfield No. 7, Stockdale

# 15 Fallbrook to # 2 Saugus

SECTION IV

First round, Tuesday, 18.00

at # 1 Santa Maria St. Joseph, goodbye

No. 9 Santi Santana in No. 8 Valley of Capistrano Christian

# 12 Cleveland at # 5 Tulare Western

# 13 El Centro Central, # 4 Chatsworth

# 14 Birmingham to # 3 Exeter

# 11 St. Monica at # 6 Irvine

# 10 Hillcrest at # 7 Bishop Diego

# 15 Silmar in # 2 Taft

DIVISION V

First round, Tuesday, 18.00

# 16 Tulare Mission Oak at # 1 Santa Clarita Christian

# 9 Eagle Rock at # 8 Tarbut V’Torah

# 12 Santa Monica Pacifica Christian at # 5 East Bakersfield

# 13 North Hollywood in # 4 San Pedro

# 14 among female leaders at Bakersfield Garces # 3

# 11 United Christian to # 6 Verdugo Hills

# 10 Avalon at # 7 Newport Beach Pacifica Christian

# 15 Military North Valley at # 2 Da Vinci

Notes: Second round, Thursday, 18.00; regional semi-finals, Saturday, 18:00; regional final, November 16, 18.00

NORTHERN CALIFORNIA REGIONAL

OPEN OFFICE

Regional Quarterfinals, Wednesday, 18.00

# 8 Mountain View St. Francis at # 1 Kentfield Marin Catholic

# 5 Fresno Clovis West at # 4 Atherton Menlo

No. 6 San Francisco St. Ignatius at No. 3 Lincoln

Read Also:  CSK vs RCB: Ravindra Jadeja chipped 5 sixes in one over and the wife happily jumped, watch the video

# 7 Ross Branson in # 2 San Jose Mitty

Notes: Regional Semifinals, Saturday 6:00 pm; regional final, November 16, 18:00

SECTION I

First round, Tuesday, 18.00

# 1 Eldorado Hills Oak Ridge, bye

# 9 Pleasanton Foothills, # 8 Elk Grove Cosumnes Oaks

# 12 Atherton Sacred Heart Prep at # 5 Danville Monte Vista

# 13 Los Gatos in # 4 San Francisco Lowell

# 14 Danville San Ramon Valley to # 3 San Mateo Hillsdale

No. 11 Sacramento Christian Brothers at No. 6 Santa Rosa Cardinal Newman

# 10 Sacramento St. Francis at # 7 Pleasanton Amador Valley

# 15 Salinas at # 2 Fresno Clovis North

DIVISION II

First round, Tuesday, 18.00

# 1 Clovis, bye

# 9 Granite Bay at # 8 Roseville Woodcreek

No. 12 San Jose Valley Christian at No. 5 San Rafael Marine Academy

# 13 Summit of the Daily City Shasta at # 4 Elk Grove Pleasant Grove

# 14 Clovis East at # 3 Burlingame

# 11 with mountain views in # 6 San Anselmo Williams

# 10 Tracy at # 7 Palo Alto Castilleja

# 15 Chico Pleasant Valley at # 2 Larkspur Redwood

SECTION III

First round, Tuesday, 18.00

# 1 Concord Carondelet, bye

# 9 Dublin at # 8 Escalon

# 12 Atherton Menlo-Atherton at # 5 Soquel

# 13 Palo Sedro Foothills in the Sacred Heart Cathedral of San Francisco # 4

# 14 Cupertino Monta Vista at # 3 Windsor

# 11 Orinda Miramonte at # 6 Vacaville

# 10 Tuolumne County Sonora in # 7 Santa Cruz

# 15 Chico in # 2 Rocklin Whitney

SECTION IV

First round, Tuesday, 18.00

# 1 San Jose Branham, bye

# 9 Manteca at # 8 Clovis Buchanan

No. 12 San Francisco Convent of the Sacred Heart at No. 5 Burlingame Mercy

# 13 University of San Francisco at # 4 Cottonwood West Valley

# 14 Mill Valley Tamalpais in # 3 San Francisco Balboa

No. 11 Modesto Central Catholic at No. 6 Belmont Notre Dame

# 10 Ripon in # 7 Ripon Christian

# 15 Napa Justin-Siena at # 2 Redding University Prep

DIVISION V

First round, Tuesday, 18.00

# 16 Ridley at # 1 School in San Francisco.

# 9 Angels Camp Bret Harte at # 8 San Francisco Drew

# 12 Oakland Tech at # 5 Vacaville Christian

# 13 Weaverville Trinity at # 4 Rocklin Western Sierra

# 14 Grass Valley Bear River at # 3 Orland

# 11 San Francisco Urban at # 6 Colusa

No. 10 Hanford Sierra Pacific at No. 7 Nicolaus East Nicolaus

# 15 Gridley at # 2 Oakland Skyline

Notes: Second round, Thursday, 18.00; regional semi-finals, Saturday, 18:00; regional final, November 16, 18.00

STATE CHAMPIONSHIPS at Santiago Canyon College

Friday November 19

Division V, 16.00

Division I, 18:30

Saturday 20 November

IV division, 11:00

Division III, 13:30

II division, 16.00

Open Division, 18:30

Nation World News Deskhttps://nationworldnews.com
Nation World News is the fastest emerging news website covering all the latest news, world’s top stories, science news entertainment sports cricket’s latest discoveries, new technology gadgets, politics news, and more.
Latest news
Related news
- Advertisement -