Sunday, December 5, 2021

High School Football: City & South Playoff Schedule

FOOTBALL

TOWN

OPEN OFFICE

Quarterfinals, Friday. 19:00

# 8 Garfield (8-2) to # 1 Wilmington Banning (7-1)

# 5 Birmingham (5-5) to # 4 Lincoln (10-0)

# 6 South Gate (8-1) to # 3 Palisades (10-0)

# 7 Los Angeles Roosevelt (7-3) to # 2 San Pedro (8-1)

SECTION I

Quarter-finals, Friday, 4:00 pm, unless otherwise noted

# 9 Cleveland (6-2) to # 1 Dorsey (9-2)

# 13 Canoga Park (6-4), # 12 Arleta (9-2), 14.00

# 6 Eagle Rock (7-3) to # 3 Reseda (8-2)

# 10 Southeast (6-4) to # 2 Venice (5-3)

DIVISION II

Quarter-finals, Friday, 16.00

# 9 Jefferson (7-4) to # 1 El Camino Real (3-7)

# 12 Hawkins (6-4) to # 4 Westchester (3-7)

# 6 Verdugo Hills (7-4) to # 3 Los Angeles Hamilton (7-3)

# 7 Maywood CES (8-3) to # 2 Fairfax (4-5)

SECTION III

Quarter-finals, Friday, 16.00

# 9 View Park (3-5) to # 1 Taft (4-7)

# 5 Handicraft (5-6) at # 4 Narbonne (1-8)

# 6 Silmar (4-7) to # 3 Panorama (6-5)

# 7 New Designs Watts (5-4) to # 2 San Fernando (3-6)

Notes: Semifinals, 19 November. 16:00 Championship, November 26-27.

EIGHT MAN

Semifinal, Friday, 16.00

# 4 USC Hybrid (4-6) to # 1 North Valley Military (7-2)

# 3 Los Angeles Jordan (3-1) to # 2 Sotomayor (5-2)

Notes: Championship, 20 November.

FOOTBALL

SOUTHERN SECTION

SECTION 1

Quarterfinals, Friday

# 8 Norco (8-2) vs. # 1 Mater Dei (8-0) at Santa Ana Stadium, 19:00

# 5 Mission Viejo (9-1) at # 4 Corona Centennial (10-0), 7:30 pm

# 6 Santa Margarita (6-4) vs. # 3 Servita (8-2) at Orange Coast College, 7:30 pm

# 7 Los Alamitos (9-1) at # 2 St. John Bosco (9-1), 7:00 pm

SECTION 2

Quarterfinals, Friday

Alemanni (6-3) under Bishop Amata (8-3), 19:00

Edison (8: 3) – Inglewood (9: 0), Coleman Stadium (Inglewood), 19:00

Orange Lutherans (7: 4) vs. Corona del Mar (9: 2) at Newport Harbor, 19:00

Sierra Canyon (5-4), # 7 Vista Murrieta (9-2), 7:00 pm

SECTION 3

Quarterfinals, Friday unless otherwise noted

Glendora (11: 0) at Apple Valley (8: 3) Saturday, 7:00 pm

Rancho Cucamonga (6-5) in Eastvale Roosevelt (7-4), 7:00 pm

Foothills (10-1) to Gardena Serra (6-4), 19:00

Etivanda (11: 0), Loyola (8: 3), 19:00

SECTION 4

Quarterfinals, Friday unless otherwise noted

Long Beach Police (8-3) in Upland (6-5), 7:00 pm

Bonita (9: 2) – Cypress (9: 2), Western, Saturday, 17:00

Lawndale (7: 3) v La Serna (9: 2), CA, 19:00

Saint Francis (8-2) in Chaparral (7-4), 19:00

SECTION 5

Quarterfinals, Friday

La Habra (6-5), Valencia (17-4), 7:00 pm

Chino Hills (6-5) – Summit (9-2), Miller, 19:00

El Modena (7-4) to Beaumont (8-3), 19:00

Oaks Christian (5-6) to Riverside North (11-0), 19:00

SECTION 6

Quarterfinals, Friday

Camarillo (7-4) to Culver City (7-3) 7pm

Temecula Valley (8-3) to Norte Vista (10-0), 19:00

Newport Harbor (4-7) to Santa Barbara (8-3) 7:00 PM

Santa Ana (8-2) in Dominguez (9-2) 19:00

SECTION 7

Quarterfinals, Friday

Pasadena (8: 2) – La Mirada (6: 4) Excelsior Adult School, 19:00

Read Also:  Quarantine ended, Australia's IPL contingent finally reunited with family

Thomas Aquinas (6-5) – Leuzinger (7-4), London, 19:00

Alta Loma (8: 3) and Mira Costa (18: 5), 19:00

Saint Pius X-St. Matthias (9: 2) – Rio Hondo Prep (10: 1), Kara Park (Irwindale), 19:00

SECTION 8

Quarterfinals, Friday

California (7-4) to Highland (9-2) 7pm

Ramona (10: 1) in Serrano (8: 3), 19:00

Elsinore (8-3) to Silverado (6-5), 19:00

Good (8-3) vs. Eldorado (8-3) at Placentia Valencia, 7:00 pm

SECTION 9

Quarterfinals, Friday

Laguna Beach (10-1) to Claremont (6-5), 7:00 pm

St. Margaret (7-4) to San Dimas (8-3), 19:00

Colony (4-6) to Western (8-2), 19:00

Rancho Mirage (7-3) in Ventura (6-4), 19:00

SECTION 10

Quarterfinals, Friday unless otherwise noted

Fillmore (8-3) at the Salesian Salon (8-3) 7pm

Saint Anthony (7-4) – Catella (6-5) at Glover Stadium (Anaheim), 19:00

Kaiser (5-5) at Northview (5-6) at Covina Field, 7:00 pm

Palmdale (7: 3) v Covina (8: 3), Covina District Field, Saturday, 7:30 pm

SECTION 11

Quarterfinals, Friday

Village Christian (9-1) – Twentynine Palms (8-1), Twentynine Palms JHS, 19:00

Long Beach Jordan (6-5) – Granite Hills (8-3) in Apple Valley, 19:00

Vista del Lago (8: 3) – Torrance (6: 4), Zamperini Field (Torrance), 19:00

Northwood (6-5) v Riverside Poly (7-4), King, 19:00

SECTION 12

Quarterfinals, Friday

Compton (5-5) to Walnut (8-3), 19:00

Victor Valley (6-5) in Takwitz (5-4), 7:30 pm

Pasadena Poly (7-3) to Quartz Hill (5-4), 19:00

Rosemead (6-5) – Woodbridge (4-7) at the University of Irvine, 19:00

SECTION 13

Quarterfinals, Friday

South Pasadena (6-5) to Western Christian (7-2), 19:00

San Gabriel (9-2) to Montclair (7-4), 19:00

Anaheim (7-4) to San Bernardino (6-4) 19:00

Heritage Christian (5-5) – Arlington (3-8) Ramona 19:00

SECTION 14

Quarterfinals, Friday

Indian Springs (4-5) to Hawthorne (5-5) 7:30 pm

Rialto (5-6) in Gar (8-3) 19:00

Alhambra (5-6) to Anza Hamilton (6-4), 19:00

Loara (5-6) in Pomona (5-6), 19:00

Notes: Semifinals, 19 November. Championship, November 26-27.

FOOTBALL FOR 8 PEOPLE

SOUTHERN SECTION

SECTION 1

Semifinals, Friday-Saturday as specified

# 1 Thacher (8-0) to # 4 Grace Brethren (6-2) Saturday, 1:00 pm

Keith (7-1) at Sage Hill (5-3) Friday 7:00 pm

Notes: Championship, 19th or 20th November.

SECTION 2

Quarterfinals, Friday-Saturday as specified

Lancaster Desert Christian (4-4) at CSDR (10-0), Friday, 19:00

Avalon (6: 2) in Santa Maria Valley, Christian (6: 2) Saturday, 17:00

Hesperia Christian (7-2) at Coast Union (8-2) Friday 5:00 pm

Faith Baptist (7-2) at Lancaster Baptist (6-3) Friday 7:30 pm

Notes: Semifinals, November 19-20. Championship, November 26 or 27.

Nation World News Deskhttps://nationworldnews.com
Nation World News is the fastest emerging news website covering all the latest news, world’s top stories, science news entertainment sports cricket’s latest discoveries, new technology gadgets, politics news, and more.
Latest news
Related news
- Advertisement -