Monday, December 6, 2021

High School Girls Tennis: South Section Playoff Results and Updated Pair Lineups

TENNIS FOR GIRLS

SOUTHERN SECTION

OPEN OFFICE

Quarter-finals, Friday, 14.00

# 8 Woodbridge to # 1 Westlake

# 5 Harvard Westlake at # 4 University of Irvine

# 6 Beckman at # 3 Mira Costa

# 7 Arcadia on the Peninsula # 2

SECTION 1

First round, wednesday

Laguna Beach 11, Villa Park 7

Claremont 11, Portola 7

Valencia 13, Simi Valley 5

Mater Dei 13, Palos Verdes 5

Yorba Linda 13, Brentwood 5

La Canada 12, Great Oak 6

King 14, San Clemente 4

Marlborough 14, Sherman Oaks Notre Dame 4

Palm Desert 17, Murrieta Valley 1

Los Osos 13, Crescenta Valley 5

Huntington Beach 14, South Torrance 4

Aliso Nigel 12, Santa Margarita 6

Camarillo 11, Round 7

Calabasas 11, Santa Barbara 7

San Marino 18 West Ranch 0

Second round Friday, 14.00

Laguna Beach at # 1 Corona del Mar

Clermont in Valencia

Yorba Linda in Mater Dei

# 4 King in Canada

Palm Desert at # 3 Marlborough

Los Osos to Huntington Beach

Camarillo in Aliso Nigel

# 2 San Marino in Calabasas

SECTION 2

First round, wednesday

Foothills 14, Alta Holiday 4

Foothill Tech 13, Newbury Park 5

Beverly Hills 10, Orange Lutheran 8

Temescal Canyon 16, South Pasadena 2

Edison 9, Cypress 9 (Edison wins in lots, 83-79)

Trabuco Hills 17, Glendale 1

JSerra 15, Temecula Valley 3

Dos Pueblos 9 Oak Park 9 (Dos Pueblos wins on games, 79-77)

Long Beach Wilson 14, Sogus 4

Troy 10, Westridge 8

Placentia Valencia 14, Flintridge Prep 4

Corona Santiago 14, Riverside Poly 4

Second round Friday, 14.00

Foothills technique in Foothills # 1

Beverly Hills in Temescal Canyon

Edison to San Marcos

Trabuco Hills in Sage Hill area # 4

# 3 JSerra in Dos Pueblos

Troy at Long Beach Wilson

Placentia Valencia in Archer

Crown Santiago at Campbell Hall # 2

SECTION 3

First round, wednesday

Tesoro 15, Yucaipa 3

Hope 15, Warren 3

Pasadena Poly 16, Rio Mesa 2

Windward 12, Keith 6

Whitney 11, Millikan 7

Ventura 11, Ayala 7

Room 11, Temple City 7

Burbank 12, Walnut 6

Rancho Cucamonga 16, Redlands 2

Corona Centennial 9, Arroyo 9 (Centennial wins on games, 71-66)

Mayfield 10, Keppel 8

Hacienda Heights Wilson 17, Patriot 1

St. Margaret 10, Oxford Academy 8

Read Also:  Former Vikings star Chuck Foreman calls unvaccinated players 'unfair and selfish'

Valley of Capistrano 12, La Serna 6

Hemet 13, Riverside North 5

Sunny Hills 12, El Segundo 6

Second round Friday, 14.00

# 1 Tesoro in Esperanza

Pasadena Poly at Windward

Ventura to Whitney

# 4 Burbank in La Salle

Corona Centennial at # 3 Rancho Cucamonga

Hacienda Heights Wilson in Mayfield

Church of Saint Margaret in the Capistrano Valley

# 2 Sunny Hills in Hemet

SECTION 4

First round, wednesday

Malibu 13, Bishop Montgomery 5

Takwitz 15, Coachella Valley 3

Rowland 13, Arlington 5

Westminster La Quinta 13, Redlands East Valley 5

Cerritos 13, Rim of the World 3

Magnolia 12. Maranatha 6

San Dimas 16, Indian Springs 2

Laguna Blanca 9, Highland 9 (Laguna Blanca wins by lots, 66-65)

Carpinteria 12, Bell 6

Chino 13, Chapel of Santa Ana on Calvary 5

Long Beach Poly 16, Yurupa Valley 2

Mount 10, Valley View 8

Heritage 12, Santa Barbara Providence 6

Garden Grove 10, Rancho Alamitos 8

Buckley 11, Ridgecrest Burroughs 7

Geffen 12, Chino Hills 6

Second round Friday, 14.00

Takwitz in # 1 Malibu

Westminster La Quinta in Rowland

Magnolia in Cerritos

San Dimas, Laguna Blanca # 4

Chino at # 3 Carpinteria

Long Beach Poli in El Monte

Garden Grove at Heritage Hotel

# 2 Geffen to Buckley

SECTION 5

First round, wednesday

Catella 15, Sierra Vista 3

Aquinas 10, Indio 8

Webb 12 preview 6

San Gabriel 14, yeshiva 4

Apple Valley 12, Western Christian 6

Arroyo Valley 10, San Gorgonio 8

Norwalk 9, Covina 9 (Norwalk wins games, 74-69)

Century 17, Ganesha 1

Chaffee 14, Lake View 4

Northview 15, Downey 3

Ontario Christian 10, Western 8

Loire 11, Nogales 7

Nordhoff 10, Citrus Hill 8

Edgewood 11, Cathedral 7

Orange 12, Summit 6

El Rancho 12, Le Lyceum 6

Second round Friday, 14.00

# 1 Catella in Aquinas

San Gabriel at Webb

Apple Valley in the Arroyo Valley

# 4th century in Norwalk

# 3 Chaffee in Northview

Ontario Christian in Loar

Edgewood at Nordhoff

Orange at # 2 El Rancho

Notes: Quarter-finals (Div. 1-5), Monday, 14:00; semi-finals, November 10, 14:00. Championship, November 12 at the Claremont Club.

Nation World News Deskhttps://nationworldnews.com
Nation World News is the fastest emerging news website covering all the latest news, world’s top stories, science news entertainment sports cricket’s latest discoveries, new technology gadgets, politics news, and more.
Latest news
Related news
- Advertisement -