Monday’s match schedule at the US Open in New York

Russian Daniil MedvedevCenter Court, Arthur Ashe Stadium, will open on opening day, defending the defending champion and world number one crown US Open 2022Which takes place in New York in the neighborhood of Queens from August 29 to September 11.

Muscovite living in Monte Carlo will face American Stephan Kozlov, Any setback in the event and in the ATP rankings will cost him dearly.

The relevance of the night session is outlined in the first outline of the program presented by the USTA, the USA Tennis Association, which will be premiered by the American on Monday. Serena Williams, at the time of your professional goodbye. play against montenegrins Danka Kovinic,

Australian duel between friends and couple partners will close the night Nick Kyrgios and Thanasi Kokinakiso,

read also

Monday will also be the turn of the recent champion of the Masters 1000 ATP of Canada, Pablo Carreno, who crosses paths with a former champion, the Austrian Dominic Thiem,

The tournament can be followed on television eurosport, Sports World website Will narrate the most relevant matches live and follow each day’s development in detail.

Schedule for Monday, August 29

Arthur Ashe Stadium

(18:00 Spanish Peninsular Time)

Daniil Medvedev (Rus/1)-Stephen Kozlov (USA)

Qualifier – Coco Gauff (USA/12)

(Tuesday not earlier than 01:00 AM)

Danka Kovinic (Me) – Serena Williams (USA)

Nick Kyrgios (Aus/22) – Thanasi Kokinakis (Australia)

Louis Armstrong Stadium

(5:00 pm)

Francis Cerundolo (Arg/24) – Andy Murray (GBR)

Simona Halep (rum/7) – Qualifier

Madison Keys (USA/20) – Dayana Yastremska (UCR)

(Tuesday not earlier than 01:00 AM)

Stefanos Tsitsipas (Grey/4) – Qualifier

Leylah Fernandez (Cain/14)-Osien Dodin (Sender)

scaffolding

(5:00 pm)

Tatjana Maria (Ale)-Maria Sakkari (Grey/3)

Harmony Tan (FRA) -Bianca Andreescu (Can)

Qualifier- Felix Auger-Aliasim (Can/6)

(Not before 00:00 on Tuesday)

Taylor Fritz (USA/10) – Qualifier

runway 17

(5:00 pm)

Qualifier – Caroline Garcia (Fra/17)

Qualifier – Matteo Berrettini (Ita / 13)

Pablo Careno (Esp/12)-Dominic Thiem (aut)

(Not before 00:00 on Tuesday)

Jacqueline Christian (rum) -Annette Kontaveit (est/2)

lane 5

(5:00 pm)

JJ Wolf (USA)-Roberto Bautista (ESP/16)

lane 10

(5:00 pm)

Yoshihito Nishioka (chanting)Alexander Davydovich (ESP)

Ben Shelton (USA) – Qualifier

Qualifier-Barbora Krejcikova (Che / 23)

Qualifier-Sarah Soribis (ESP)

lane 8

(5:00 pm)

Veronica Kudermatova (Kaz/18)-Donna Vekic (Crow)

Thomas Echevery (Arg)-Pablo Andozer (ESP)

lane 11

(5:00 pm)

Tommy Paul (USA/29)-Bernabé Zapata (ESP)

runway 15

(5:00 pm)

Quentin Hallis (France) – Arthur Rinderknecht (France)

Nuria Parriza (ESP)-Dalma Galfi (Female)

Subscribe

Get the best of Newspaper delivered to your inbox daily

Most Viewed

Related Stories