- Advertisement -spot_img
Wednesday, August 4, 2021

Tokyo Olympics: Complete list of Bay Area competitors

The opening ceremony of the long-awaited Tokyo Olympics is Friday, and the Bay Area, as always, will be well represented.

Here are the local connections:

Training Center

rowing

synchronized swimming

fencing foil

table tennis

lifting weights

athlete

badminton

Tim Lam, Mountain View

Basketball (Men)

Steve Kerr, Assistant Coach, USA

Drummond Green, Warriors, USA

Damien Lillard, Oakland, United States

Nico Manion, Warriors, Italy

Patty’s Mills, St. Mary’s, Australia

Matthew Delvedova, St. Mary’s, Australia

Jock Landell, St Mary’s, Australia

Basketball (Women)

Alana Smith, Stanford, Australia

Beach volleyball

Alix Klineman, Stanford (with partner April Ross)

cycling

Mountain biking

Kate Courtney, Kentfield/Stanford;

heli baton santa cruz

road

Ruth Winder, Lafayette

Leah Thomas, Santa Clara

Fencing

Greg Masiales, Foil Coach, San Francisco and San Jose State

Alexander Masiales, San Francisco/Stanford ’16’

Gerek Meinhardt, San Francisco

Sabrina Masiales, San Francisco

other

Vivan Kong, Stanford ’16, Hong Kong, EPE

horseman

Dressage

Sabine Schutt-Carey, Napas

team show jumping

Nail Nassar, Stanford ’13, Egypt

golf

men

Colin Morikawa, Callie

women

Alben Valenzuela, Stanford (2016-20), Switzerland

Exercise

Thom Glimmie, Stanford, Men’s Coach

Brody Malone, Stanford ’23, All-Around

Alternative

Brandon Briones, Stanford ’23

Akash Modi, Stanford

other

David Jason, Stanford ’20, Czech Republic

Seiz N Tan, Stanford (2020-current), Singapore women’s team

rowing

Men’s eights and fours train in Oakland under former Cal coach Mike Tetic

Some of the eight members with additional local ties

Austin Hack, Stanford, Old Lyme, Conn.

Julian Venonsky, Cal, Malvern, Pa.

Other on the eighth

Justin Best (Kennett Square, Pa./Drexel University)

Liam Corrigan (Old Lyme, Conn./Harvard University)

Ben Davison (Inverness, Fla./University of Washington)

Connor Harrity (Weston, Mass./Harvard University)

Nick Mead (Strafford, Pa./Princeton University)

Alex Miklasevich (University of Pittsburgh, Pa./Brown)

Alexander Richards (Watertown, Mass./Harvard University)

men’s four

Clark Dean (Sarasota, Fla./Harvard University)

Michael Grady (University of Pittsburgh, Pa./Cornell)

Andrew Reid (Wayland, Mass./Harvard University)

Anders Weiss (Barrington, RI/Brown University), based in Oakland

women

Kara Kohler, Single Sklar, Clayton, Callie

women’s fours

Kendall Chase, Cal, Evergreen, Colo.

Grace Luczak, Stanford, Ann Arbor, Mich.

women’s quadruple sculls

Eli Rusher, Stanford, Glenview, Ill.

Women’s Pairs Coach Kate Burtko – Stanford Coach

rugby

men

Matai Leuta Monterey, Seaside High School, Forward

Folau Niua, East Palo Alto, Halfback/Fly Back

Stephen Tomasin, Santa Rosa Cardinal Newman High, Utility

Danny Barnett, Pacific, Cal Propp / Hooker

Naima Fualau, Hayward Tennyson High School, Traveling Reserve

Sailing

Luke Muller Stanford, Finn Klass

David Liebenberg of Richmond Necra 17 Alternative

Hans Heineken, Stanford 49ers class alternate

Football

women

United States of america

Alex Morgan, Cal, Forward

kelly o’hara, stanford, defender

Christian Press, Stanford, Forward

Tierna Davidson, Stanford and Menlo Park, defender

Julie Johnson Ertz, Santa Clara University midfielder

Abby Dahlkemper, Menlo Park, Defender

Megan Rapinoe, Redding, Forward

jane campbell, stanford, goalkeeper

Katrina Macario, Stanford, midfielderfield

New Zealand

Ali Riley Stanford, defender

Daisy Cleverly, Cal, midfielder

Betsy Hassett, Cal, midfielder

softball

monica abbott, salinas, pitcher

Valerie Arriotto, Pleasanton/Cal (now lives at Walnut Creek), 1st Base

Replacement Player: Kelani Ricketts, San Jose, Pitcher

other

Michelle Cox, Australia, San Jose State, (2012-2015)

Emma Entzinger, Canada, San Jose State, (2015-2018)

Suzy Brookshire Gonzales, Mexico, San Jose State (2020)

swimming

women

Coach Greg Meehan, Stanford; Assistant Teri McKeever Cal

stanford

Katie Ledecky, 200, 400, 800, 1500 and relay relay

Regan Smith, 100 Back, 200 Fly 200

Torri Huske (incoming), fly 100

Simone Manuel, 50 Free

Brooke Ford, 200 Free Relay

Taylor Ruck ’22 (Canada), 100 back, 100 free, 200 back, 4X100 free relay

calories

Abbey Weitzil, 50 and 100 Free

Katie McLaughlin, 200 Free Relays

foreign

Alicia Wilson, Cal, United Kingdom

Ema Rajic period, Croatia

Stephanie Au, Cal, Hong Kong

Andy Murez, Stanford ’13, Israel, 100 Free

other

Haley Anderson, Santa Clara Native/Granite Bay, Open Water

men

Coach David Durden, Cal

calories

Ryan Murphy, 100, 200 back

Bryce Mayford, 200 back

Andrew Selisker, 200 Free Relays

Tom Shields, 100 Fly

Zheng Wen Quah, Singapore

Hugo Gonzalez, Spain

stanford

Andrei Minakov, Russia, 100 free, 100 fly

Ron Polonsky, Stanford (2021–present), Israel, 200 IM

Synchronous swimming (now called artistic swimming)

Couple/Based in Walnut Creek: Lindy Schroeder, Stanford (Andover, Mass.) and Anita Alvarez (Buffalo)

Optional: Ruby Remati (Andover, Mass.)

table tennis

Lily Zhang, Palo Alto/Calo

Kanak Jha, Milpitso

Nikhil Kumar, San Jose

Xin Zhou, Milpitas

Stephen Faith, Mountain View national coach

track and Field

women

Valerie Allman, Stanford ’17, Discus

Alice Cranny, Stanford ’18, 5,000

Robin Stevens, SJSU, 20-K Race Walk

men

Grant Fisher, Stanford 19, 5,000 and 10,000

Jacob Riley, Stanford ’11, Marathon

other

Maddie Price, Hillsboro and Menlo School, Canada, 1,600 Relays

Katerina Stefanidi, Stanford ’12, Greece, pole vault

Malindi Elmore, Stanford ’02, Canada, Marathon

Mackenzie Little, Stanford ’19, Australia, Spear

Steve Solomon, Stanford ’16, Australia, 400

camry rogers, cal, canada, hammer

triathlon

Katie Zafares, Santa Cruz

volleyball

women

Foluke Akinradevo, Gunderson, Stanford;

Katherine Plummer, Stanford, Alternative,

men

Eric Shoji, Libro, Stanford

Kavika Shoji, Stanford

Alternative

Taylor Avril, MB, Branham HS, San Jose

Ben Patch, (Mountain View Volleyball Club)

Nate Ngo, National Team Technical Coordinator, San Francisco

water polo

women

Coach Adam Krikorian, Mountain View

Mechanize Fisher, Stanford

Aria Fisher, Stanford

Jamie Neuschul, Stanford

Maggie Stephens, Danville, Stanford;

Melissa Seideman, Walnut Creek, Stanford;

Maddie Musselman, Stanford

foreign

Gurpreet Sohi, Stanford (2013-16), Canada

Emma Wright, Cal, Canada

Anna Iles, Cal, Hungary

Kitty Lynn Joustra, Kail, Netherlands

Roger Tarago Cal, Spain

Clara Espar Llaquet, SJSU, Spain women’s water polo po

Daniela Pasoni, Cal State East Bay, South Africa vice-captain, goalkeeper

men

Alex Bowen, Stanford

Luca Cupido, Calo

Ben Hallock, Stanford

Drew Holland, Orinda/Stanford

Johnny Hooper, Cal

Dylan Woodhead, San Anselmo/Stanford;

lifting weights

Wes Kits, Livermore, 109kg category

Wrestling

Jacarra Winchester, San Lorenzo High, 55KG 2019 World Champion

Paralympic

(This list is rudimentary and should increase)

para rowing

Danielle Hansen, PR3 mixed four with Coxswain, Patterson

Charlie Nordin, PR3 Mixed Four with Coxswain, Alameda

Russell Gernot, PR2 Mixed Double Sculls, Redwood City

paraathlon

Mohamed Lahna, Morocco/San Mateo College

wheelchair rugby

Jeff Butler went to Stanford for his MBA

Nation World News Deskhttps://nationworldnews.com
Nation World News is the fastest emerging news website covering all the latest news, world’s top stories, science news entertainment sports cricket’s latest discoveries, new technology gadgets, politics news, and more.
Latest news
Related news
- Advertisement -

Leave a Reply